Lähdetään liikkeelle:
‘AI’, tekoäly. Maaginen sana. Jotain mystistä. Mistä on kyse, kun puhutaan tekoälystä?
En tiedä.
Lähden aloittelijan mielellä liikkeelle.
Muutamia kysymyksiä
- mikä AI:sta tekee niin “erityisen” poikkeavan verrattuna muuhun ohjelmointiin tai laskentaan tietokoneella?
- ymmärtääkö tekoäly mitä se tekee?
- saavutammeko ikuisen laiskottelun unelman tekoälyn avulla?
- riittääkö että joku ohjelmoija tekee riittävän hyvän tekoälyn, joka hoitaa loput tekoälyjen ohjelmoinnit?
Olen ohjelmoinut vuodesta 1984. Tietokone on ollut ihana leikkikalu, mutta olen aina tienyt, että kaikki, mitä se tekee, tulee ohjelmoijan antamina ohjeina – ohjelmina.
Yllä olevasta johtuen tekoäly alkuun tuntuu ristiriitaiselta. “Tekoäly” tuntuu luultavasti niin kauan ristiriitaisena, kunnes sitä ymmärtää. Näin kuvittelisin. Haluan ymmärtää lisää.
Tällä hetkellä käsitän, että tekoäly on jonkinlainen sääntöverkon muodostama laskentaprosessi, joka… X. Niin. Jotain tuollaista. Tätä pidemälle en ole tekoälyyn vielä tutustunut. Koskaan en ole sellaista tai sellaisella ohjelmoinut. Itse asiassa tuossa on hyvä lisäkysymys:
- voiko tekoälyn ostaa tai kopioida valmiina pakettina?
Matka jatkuu! Nähdään osassa 2!
Leave a Reply